Alper ŞAHİN
myalp@msn.com
Besyo Nedir?


 

BESYO Nedir?

BESYO teriminin açılımı "Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu"dur.

 

Üniversitelerin BESYO bölümleri, spor olgusunu bilimsel olarak inceleyen ve sporun aktif subjeleri olan sporcular, antrenörler, yöneticilerin yetişme ve gelişmesini sağlayan kuruluşlardır.

Spor akademileri 4 yıllık temel üniversite eğitimiyle sporun mahalli olmaktan çıkarılıp evrensel ilkeler etrafında akılcı, bilgiye dayalı bir öğretim yapması sporun geleceği bakımından önem arz etmektedir.

Ülkemizde spor akademilerinin sayısı giderek artmakta ve bütün üniversiteler bünyelerine spor akademilerini ilave etmektedirler.

Eğer spor akademileri gelişmiş batı ülkelerinde olduğu gibi fonksiyonel bir işleve sahip olursa, ülkemizin sporda gelişmesi sağlanabilir ve sporcu ve teknik eleman ihracatları yapılarak ülke kalkınmasına ve tanıtımına büyük katkı sağlanabilir.Özellikle küçük Balkan ülkelerinin dünyanın her yerine çeşitli branşlarda sporcu, transferi yaparak çok büyük miktarlarda para kazandıkları bilinen bir gerçektir.

 Spor akademilerinin kaliteli sporcu ve diğer spor öğreticileri yetiştirmesi durumunda ülkemizde insanlarımızın aktif olarak spor aktivitesi gerçekleştireceği velisanslı sporcu sayısının artacağı ve ülkemizde büyük problem olan spor yapmama hastalığının aşılacağı kanısındayız.

Ulu Önder’in gösterdiği hedeflerden birisi de ülke ve dünya barışının sporcular kanalıyla sağlanmasıdır. Bu hedefin gerçekleşmesinde spor organizasyonlarının yardımcı olması ve ayrıca ülkemiz bakımından toplumsal barışın kurulmasında önemli katkı da bulunduğu gerçeğidir.Türk milletinin zeki ve çevik olmasının temel paritesi spor yapmak olduğu unutulmamalıdır.

Bu Makaleyi Yorumlayın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Yorumlar
Nokta Kağıtçılık