Besyo ve Spor Bilimleri Fakültesi'ne Başvuru yapıcak Milli Sporcıların DikkatineBesyo ve Spor Bilimleri Fakültesi'ne Başvuru yapıcak Milli Sporcıların Dikkatine
2016-05-07 19:13:57

Üniversitelerin Besyo ve Spor Bilimleri Fakültesine başvuru yapıcak Dereceli Milli Sporcuların Dikkatine 21 Temmuz 2016 Tarihine Kadar osym.gov.tr Üzerinden başvuru yapmaları gereklidir.

 

 

BESYO’YU DÜŞÜNEN MİLLİ SPORCULARIN DİKKATİNE; 21 Temmuz 2016 Başvuru İçin Son Tarihtir, Lütfen Okuyunuz…

2016 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) KILAVUZU

10.4 SPOR DALLARINDA ÜSTÜN BAŞARILI ADAYLAR

Spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı adayların, spor alanlarında yükseköğretim programlarına yerleştirilme işlemleri Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca belirlenen yerleştirme esaslarına göre yapılmaktadır. Spor alanlarında yükseköğretim programlarına yerleşme işlemlerinden yararlanabilmek için, 1. Grupta, 2. Grupta veya 3. Grupta yer alan yarışmalardan birisinden 1., 2. veya 3.’lük derecesinin kazanılması gerekmektedir.

 1.Grupta; Olimpiyat Oyunları, Paralimpik ve Deafolimpik Oyunları, Dünya Özel Olimpiyat Oyunları, Büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan branşların büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri,

 2.Grupta; Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan branşların Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri, Üniversite Oyunları, Akdeniz Oyunları, Karadeniz Oyunları, Dünya ve Avrupa Olimpik Gençlik Yaz ve Kış Festivalleri, FISU (Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu) tarafından düzenlenen Dünya Şampiyonaları, CISM (Uluslararası Askerî Sporlar Konseyi) tarafından düzenlenen Dünya Askerî Oyunları, Avrupa ve Dünya Şampiyonası, ISF 24 (Uluslararası Okul Sporları Federasyonu) tarafından düzenlenen Avrupa ve Dünya Şampiyonaları, olimpik branşlarda uluslararası federasyonların yarışma takviminde yer alan, ferdi branşlarda en az 17 ülke sporcusu, takım sporlarında en az 9 ülke takımının katıldığı uluslararası yarışma ve turnuvalar,

 3.Grupta; Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Oyunları, Balkan Şampiyonası, İslam Oyunları ve 29.11.2013-02.12.2013 tarihleri arasında yapılan uluslararası 1. Açık Wushu Kupa Şampiyonası yer almaktadır.

2015-2016 öğretim yılında spor ile ilgili alanlarda bir yükseköğretim programında okumak isteyenlerin, 12.05.2011 tarih ve 27932 sayılı Resmi Gazete’de yer alan “Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” ekinde yer alan EK-2’de belirlendiği şekilde düzenlenmiş Milli Sporcu Belgesinin noter tasdikli örneğini bir dilekçe ekinde 21 Temmuz 2016 tarihine kadar Merkezimize göndermeleri gerekmektedir. Bu adayların 2016-YGS’ye girmiş ve puanı hesaplanmış olmalıdır. Başvurusu kabul edilen adaylar, beden eğitimi ve spor programları tercihlerini (engelli millî sporcular için beden eğitimi ve spor öğretmenliği hariç) 2016 Ağustos ayının ilk haftası içerisinde ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile elektronik ortamda yapacaklardır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Merkezimize gönderilen formlar işleme alınmayacaktır.

 Yerleştirme işlemi, 2016 Eylül ayının ilk haftası içerisinde yapılacaktır. Bu adayların yerleştirilirken OBP’leri Yükseköğretim Kurulunun belirlediği bir katsayı ile çarpılarak 2016-YGS puanlarına eklenecektir. Bu adaylar, merkezî yerleştirme dışında YGS puanları, OBP’leri, yükseköğretim programlarının kontenjanları ve adayların tercihleri göz önünde tutulmak suretiyle ÖSYM tarafından yerleştirilecektir.

 2015-ÖSYS’de bu imkândan yararlanarak bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar 2016-ÖSYS’de aynı imkândan yararlanmak için tekrar başvurduklarında, OBP’lerine Yükseköğretim Kurulunca belirlenen katsayının yarısı kadar bir katsayı uygulanacaktır.

 

2016 ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) KILAVUZU’nun tamamı için tıklayınız…

 Kaynak: www.osym.gov.tr

Tarih : 2016-05-07 19:13:57
Kaynak :
Okunma Sayısı : 2227 Kez Okundu.
Bu Haberi Yorumlayın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Nokta Kağıtçılık
Sosyal Medya