Elazığ Fırat Üniversitesi Besyo 2016 Özel Yetenek Sınav Kılavuzu AçıklandıElazığ Fırat Üniversitesi Besyo 2016 Özel Yetenek Sınav Kılavuzu Açıklandı
2016-07-01 01:05:42

Elazığ Fırat Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı Kılavuzunu Açıkladı. Bir önceki yılki gibi sadece özgeçmişle alacak.

Ön Kayıt 11-22 Temmuz 2016
Evrak Teslim 29 Temmuz Son Gün

 

 

15 Temmuz 2015 saat 17:00’ye kadar

Evrak Teslimi son gün (SBF Kayıt Bürosu)

21 Temmuz 2015 saat 17:00’ye kadar

Spor Özgeçmişi Evrak Kontrol Tarihleri

01 Temmuz-27 Temmuz 2015 saat 17:00’ye kadar

Spor Özgeçmiş Puanlarının Açıklanması

28 Temmuz 2015 (Spor öz geçmiş beyanı olan veya olmayan tüm adayların özel yetenek ham puanları-ÖYP açılanacaktır)

İtirazların Değerlendirilmesi

29 Temmuz 2015 Çarşamba saat 17’ye kadar eğer var ise adayların itirazları kabul edilir. Sınav komisyonu itirazları görüşerek karara bağlar, adaylara bildirir.

Sonuçların İlanı

30 Temmuz 2015 Perşembe (Adayların yerleştirme puanlarına (YP) göre asil ve yedek listeler ve ayrıca başvuru yapan her adayın sınav sisteminden aldığı ayrıntılı puanlar genel

T.C.

FIRAT ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

ÖN KAYIT SINAV SİSTEMİ İLE ÖĞRENCİ ALINACAKTIR

 

Üniversitemiz SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTE’ sine 2015-2016 ders yılı için aşağıda belirtilen sayıda ve koşullarda öğrenci alınacaktır.

Bölümler

Öğrenim Süresi

Kontenjanlar

Açıklama

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

4 yıl

50

35 Erkek    15 Kız

Antrenörlük Eğitimi

4 yıl

50

35 Erkek    15 Kız

Antrenörlük Eğitimi (2.Öğretim)

4 yıl

50

35 Erkek    15 Kız

Rekreasyon Bölümü

4 yıl

50

35 Erkek    15 Kız

Rekreasyon Bölümü (2.Öğretim)

4 yıl

50

35 Erkek    15 Kız

Spor Yöneticiliği (1. ve 2. Öğretim)

4 yıl

*ÖSYM merkezi yerleştirme ile yapılmaktadır.

 

Genel Toplam

250

175 Erkek 75 Kız

 

*Fakültemiz Spor Yöneticiliği Bölümüne müracaatlar merkezi yerleştirme sistemi (ÖSYM) ile öğrenci kabul etmektedir. Bu yerleştirme işleminde YGS-5 puanı esas alınmaktadır.

Başvuru Tarih ve Yeri:

Ön kayıtlar adayın kendisi tarafından 01-Temmuz-15 Temmuz 2015 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, WEB sayfası (http://sb.firat.edu.tr/ ) üzerinden on-line olarak yapılacaktır.

Başvuru Koşulları

 1. T.C. veya K.K.T.C vatandaşı olmak,
 2. Başvuru tarihinde mezun veya mezun olabilir durumda olmak (Kesin kayıtlarda mezuniyet belgesini beyan etmeyen aday kayıt hakkını kaybeder).
 3. 2015 YGS sınavında puan türlerinin herhangi birisinden (YGS 1,  YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5 ve YGS 6 ) en az 140.00 puan almış olmak,
 4. Başka bir yükseköğretim kurumundan disiplin suçları nedeniyle çıkartılmamış ve/veya Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğünden 6 aydan fazla disiplin cezası almamış olmak.
 5. Sağlık raporu (Spor Bilimleri Fakültesi bünyesindeki Bölümlerde verilen uygulamalı ve teorik eğitim-öğretime devam edebilmeye ve mesleki uygulamaları sürdürebilmeye engel teşkil edebilecek herhangi bir engeli, kronik hastalığı, konuşma ve fiziksel bir sağlık problemi olanlar müracaat edemezler. Bu nedenle kayıt hakkı kazanan adaylardan işitme, görme, konuşma ve herhangi bir fiziksel yetersizliği olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık heyeti raporu istenecektir.)
 6. 2015 OSYS’de Merkezi yerleştirme sistemi ile herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adaylar da bu sınava başvurabilirler.
 7. 2014-ÖSYS’de YGS/LYS puanı ve özel yetenek sınavı sonucu, bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların ortaöğretim başarı puanları ile ilgili katsayılar yarıya düşürülecektir. Bu kural açık öğretimin kontenjanlı programları için de geçerlidir. Sınavsız geçiş ile meslek yüksekokulları veya açık öğretimin kontenjanı bulunmayan programlarına 2014-ÖSYS’de yerleştirilen adaylara bu kural uygulanmayacaktır.

İstenecek belgeler:

 1. Başvuru formu (web üzerinden on-line yapılan başvuru tamamlandıktan sonra, bölüm tercihi ile kişisel bilgileri içeren ve başvuru bitiminde çıktısı alınarak aday tarafından imzalanacak olan başvuru formu)
 2. Lise diploması fotokopisi (mezun olduğu okul müdürlüğü ya da noter tarafından onaylı)
 3. 1 adet vesikalık fotoğraf (son altı ay içerisinde çekilmiş olmalı)
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 5. 2015 yılına ait YGS sonuç belgesi fotokopisi
 6. Spor alan/kol mezunlarının durumlarını gösteren belge (noter ya da mezun olduğu Okul Müdürlüğü tarafından onaylı)
 7. Milli sporcular için Spor Genel Müdürlüğü (SGM) ya da ilgili Spor Federasyonu tarafından verilen onaylı milli sporcu olduğunu gösteren belgenin aslı
 8. Sporcu özgeçmiş durumunu gösteren belgeler (Ulusal veya Uluslararası sportif faaliyetlerde yer alan adaylar belgeleri ilgili federasyon ya da Spor Genel Müdürlüğü (SGM) tarafından onaylı olmalı ve aslının ibraz edilmesi zorunludur. Sporcu Özgeçmiş Puan tablosu SBF Web (http://sb.firat.edu.tr/ ) sayfamızdan “SBF Özel Yetenek Sınav Kılavuzu” ile birlikte ilan edilecektir.

 

Sınav Değerlendirmeleri ve Yerleştirme Uygulamaları:

 • Ön kayıtlar adayın kendisi tarafından 01-Temmuz-15 Temmuz 2015 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, WEB sayfası (http://sb.firat.edu.tr/ ) üzerinden on-line olarak yapılacaktır.
 • WEB üzerinden on-line olarak başvurusunu tamamlayan adaylar kayıt sonunda alacakları ve kendilerine ait imzalı başvuru formunu ve ekinde istenen tüm belgeleri en geç 21 Temmuz 2015 Salı günü mesai bitimine (saat 17.00) kadar Fırat Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığı/23119-Elazığ adresine elden, iadeli taahhütlü posta ya da kargo ile (posta ve kargo masrafı adaya aittir) ulaştırmak zorundadır. Bu tarihten sonra ulaştırılan belgeler ve posta ya da kargoda yaşanacak gecikmeler dikkate alınmayacaktır.  Başvurularda, postada/kargoda yaşanacak gecikmelerden veya kaybolan evraklardan Fakültemiz sorumlu değildir.
 • Kayıt yaptıran adaylara ayrıca sınav kılavuzu verilmeyecektir. Adaylar sınav ile ilgili detaylı bilgi ve değerlendirmelere “SBF Özel Yetenek Sınav Kılavuzu’ndan ulaşılabileceklerdir. Sınav kılavuzunu pdf dosyası olarak Spor Bilimleri Fakültesi ilgili Web sayfasından indirebilirler.
 • Spor Özgeçmiş Puanlarının Açıklanması; 28 Temmuz 2015 Salı günü, spor öz geçmiş beyanı olan veya olmayan tüm adayların özel yetenek ham puanları-ÖYP açıklanacaktır.
 • İtirazların Değerlendirilmesi; 29 Temmuz 2015 Çarşamba saat 17’ye kadar eğer var ise adayların itirazları kabul edilir. Sınav komisyonu itirazları görüşerek karara bağlar, adaylara bildirir.
 • 2015-2016 Öğretim Yılı Fırat Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi (SBF), Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük Eğitimi ve Rekreasyon Bölüm tercihleri, YGS, Ortaöğretim Başarı ve Spor Özgeçmiş puanları dikkate alınarak, adayların Yerleştirme işlemleri (asil ve yedek) 30 Temmuz 2015 Perşembe günü yapılacak ve ilgili web sayfasından ilan edilecektir.

 

ÖNEMLİ TARİHLER

İnternet Üzerinden Başvuru     

01 Temmuz – 15 Temmuz 2015 saat 17:00’ye kadar

Evrak Teslimi son gün (SBF Kayıt Bürosu)

21 Temmuz 2015 saat 17:00’ye kadar

Spor Özgeçmişi Evrak Kontrol Tarihleri

01 Temmuz-27 Temmuz 2015 saat 17:00’ye kadar

Spor Özgeçmiş Puanlarının Açıklanması

28 Temmuz 2015 (Spor öz geçmiş beyanı olan veya olmayan tüm adayların özel yetenek ham puanları-ÖYP açılanacaktır)

İtirazların Değerlendirilmesi

29 Temmuz 2015 Çarşamba saat 17’ye kadar eğer var ise adayların itirazları kabul edilir. Sınav komisyonu itirazları görüşerek karara bağlar, adaylara bildirir.

Sonuçların İlanı

30 Temmuz 2015 Perşembe (Adayların yerleştirme puanlarına (YP) göre asil ve yedek listeler ve ayrıca başvuru yapan her adayın sınav sisteminden aldığı ayrıntılı puanlar genel liste olarak açıklanacaktır.)

Tarih : 2016-07-01 01:05:42
Kaynak :
Okunma Sayısı : 2158 Kez Okundu.
Bu Haberi Yorumlayın

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Nokta Kağıtçılık
Sosyal Medya